Тополовград
География
История
Религия
Над 98% от населението на община Тополовград изповядва източноправославното християнство. Тополовград е център на Архиерейско наместничество към Сливенска Епархия. В града действат 5 православни църкви.
На около 15 км. от Тополовград, до село Устрем, се намира манастирът „Света Троица“. Историческите данни за тази света обител са твърде оскъдни. Предполага се, че манастирът бил основан по време на Второто българско царство. В началото на XV в. името му се среща в османски документи.
В близост до манастира „Света Троица“ има пещера, наричана днес Караколюва дупка. Смята се, че Индже войвода и Кара Колю са помогнали за възстановяването на манастира в края на XVIII в. и началото на XIX в.
Православният храм Света Петка е разположен в живописната местност на 1км. североизточно от гр. Тополовград. Възстановяването на Храм “Света Петка” започва през 1999 г, след като в средата на XX век е разрушен до основи.
Здравеопазване
Многопрофилна болница за активно лечение „Тополовград-ЕООД”
Болницата е единственото такова лечебно заведение на територията на общината. Разполага с 64 легла и извършва болнично лечение по основните и профилни специалности, за които е получила разрешение и акредитация във: вътрешно отделение; неврологично отделение; хирургия; детско отделение; акушеро-гинекологично отделение. Лечебното заведение разполага с клинична лаборатория и рентген.
На територията на Община Тополовград работят седем общопрактикуващи лекари, като четири от тях са в Тополовград. Специализираната медицинска помощ е съсредоточена в града и се осъществява от 7 специализирани медицински практики.
Регионална инспекция по опазване и контрол на общественото здраве – Хасково Филиал Тополовград
Други лечебни и здравни заведения :
Център за спешна медицинска помощ – гр.Хасково-Филиал Тополовград , гр. Тополовград.
Център за социална рехабилитация и интеграция – гр. Тополовград:
Центърът за социална рехабилитация и интеграция осъществява комплекс от социални услуги, предоставяни в общността, свързани с извършване на образователно и професионално обучение на зрително затруднени лица, социално-правни консултации, ориентиране и мобилност; байлова грамотност; полезни умения и компютърна грамотност. Видът на предоставените социални услуги зависи от желанието на ползвателя и процента намалена работоспособност. За формиране на нагласи за пълноценност на хората в неравностойно социално положение от 2008 година в ЦСРИ функционира услугата “Психологична рехабилитация”.
Аптеки
На територията на община Тополовград има пет частни аптеки за лекарствени средства, медико-санитарни материали и консумативи, четири от които са в Тополовград и една в село Устрем.
Икономика
В Тополовград е централата на мина “Устрем” (добив на цветни и редки метали), понастоящем ликвидирана. Ликвидирано е и производството на медицински инструменти в най-голямото в близкото минало в България предприятие за производство на медицински инструменти – Медикотехника.
Демография
Културни и природни забележителности
- Сакар планина, връх Вишеград;
- Палеокастро;
- Долмени;
- Устремски манастир “Св. Троица”.
Театри
Музеи
В община Тополовград функционират 10 читалища – 1 в града и 9 в селата. Най-голямото читалище – “Св. Св. Кирил и Методий” Тополовград е сред читалищата, утвърдили се на национално равнище. Читалището разполага с много добра база, съоръжено е с модерна техника. Тополовградското читалище, съвместно с Министерство на културата и Община Тополовград организира Национален фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира, и традиционен събор на народното творчество “Света Троица”, включен в Националния културен календар. Читалище “Св.св.Кирил и Методий” кандидатства и изпълни 2 проекта по Програмата на ООН за развитие – “Зелена академия” и “Дар от лозата”.
Двадесет и четири са съставите за автентичен фолклор в общината. С най-разнообразна дейност са читалищата в селата Орешник, Радовец, Синапово, Орлов дол, Срем, Хлябово. Във всички читалища функционират читалищни библиотеки. Най-значима е библиотеката на читалище “Св. Св. Кирил и Методий” – Тополовград с библиотечен фонд над 40 000 тома. Втората по големи библиотека е на читалището в село Устрем, с над 20 000 библиотечни тома. Основен проблем за библиотеките в общината са недостатъчните субсидии, отпускани от общината за попълване на библиотечния фонд.
В читалище “Св. Св. Кирил и Методий” са изградени и работят следните художествени състави: театър на комедията, мъжки камерен хор, състав за народни танци “Луди млади”, мажоретен състав, дамски хор, състав за естрадни танци, мъжка група за стари градски песни “Авролева” и музикална школа с клас по пиано. Театърът на комедията и мъжката група за стари градски песни са носители на национални награди.
Към читалището функционира изложбена зала с богат творчески фонд – над 350 творби на автори от Тополовград, страната и чужбина. В Изложбената зала периодично се излагат творби на местни и гостуващи художници.
Отдел “Култура” и читалище “Св. Св. Кирил и Методий” съвместно с общината организират празника на града – 24 май. Те осъществяват културен обмен с градовете Лариса и Куфаля от Гърция. Музейната сбирка в Тополовград е с традиции в съхраняването и обогатяването на културно-историческото наследство, традициите и обичаите в района. Тя притежава над 6000 музейни единици.
Паметници с най-голяма историческа стойност са Долмените. Освен еднокамерни, срещат се дву и трикамерни долмени /какъвто е случаят с долмена, намиращ се при с. Хлябово, недалеч от Тополовград/. Тези тракийски паметници не са включени за посещение от чуждестранни туристи, макар че се намират съвсем близо до трансевропейската магистрала.
Между Тополовград и село Хлябово, в Сакар планина, над рида, който отделя землищата им, по протежение на около 1.5 км са забити ветрилообразно група скали, осеяни с над 150 изкуствено изчукани релефни и често пъти геометрично подредени кръгове, някои от които са изпъкнали, а други – вдлъбнати. Скалната площ е обърната на изток и се огрява от слънцето. Това е един колосален храм на Слънцето “ПАЛЕОКАСТРО”. По източните скали на тракийската крепост се намират над 150 релефни диска, които реализират соларния култ у траките.
До Тополовград се намира един от най-големите манастири в Южна България – манастирът “Света Троица”.
Традиционни културни празници
- Национален фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира;
- Национален народен събор “Света Троица”.
Личности
- Станко Разбойников (Мустафа паша / Свиленград, 1846 – Каваклии / Тополовград, 1889) – възрожденец;
- Димитър Диков – свещеник в Каваклии / Тополовград от 1868 до 1906 г., възрожденец, учител, преводач/;
- Индже войвода (ок. 1755-1821 г.) войвода върлувал из Сакар и Странджа;
- Кара Никола Омарчалията (Кара Колю) – байрактар на Индже войвода, знаменит из равнините на юг от Стара планина. Пътят между Сакар и Бакаджиците се e нарича “Караколювият път”;
- Крум Крумов- Филолог и писател;
- Делко Караделков -Председател на съюза на българските журналисти -до 1976 г.;
- Тодор Георгиев Майсторов – Народен учител и будител- носител на орден ,,Св. Св. Кирил и Методий,, 1917-1977 г.